Fartuch kelnerski czy zapaska - co wybrać?

Dodano: 2020-09-21

Praca kelnerów i kelnerek na sali restauracyjnej jest niezwykle ważna dla funkcjonowania każdego lokalu gastronomicznego. Od ich zaangażowania, wiedzy i umiejętności zależy często nie tylko samopoczucie i dobry nastrój gości, ale także wysoki poziom sprzedaży, tak bardzo pożądany przez każdego restauratora. Aby kelner mógł wzbudzić zaufanie gości i stworzyć pozytywny wizerunek swojej osoby jako profesjonalnego doradcy w zakresie wyboru potraw i napojów, powinien posiadać nie tylko stosowną wiedzę i urok osobisty, ale także odpowiedni strój. Na rynku dostępnych jest wiele strojów dla kelnerów, w tym różnego rodzaju fartuchy oraz zapaski, które mogą stanowić dla siebie nawzajem ciekawą alternatywę. Którą opcję wybrać?

Fartuchy kelnerskie dla wymagających

Fartuchy kelnerskie należą do najczęściej wybieranych elementów stroju kelnerskiego. Dobrane pod kolor wystroju sali restauracyjnej, pomagają stworzyć profesjonalny wizerunek lokalu i wykreować przyjazną gościom atmosferę. Kelnerzy ubrani w jednakowe, eleganckie fartuchy doskonale prezentują się na sali, a goście nie mają trudności, aby już na pierwszy rzut oka rozpoznać, do kogo zwrócić się z prośbą o podanie dodatkowej serwetki lub poradę w zakresie wyboru deseru. Ogromną zaletą fartuchów kelnerskich jest możliwość założenia ich bezpośrednio na ubranie, dzięki czemu nie tylko dobrze się prezentują, ale także pomagają chronić odzież przed zabrudzeniem, o które nie trudno w trakcie serwowania potraw i pracy w pośpiechu. W przypadku pobrudzenia, fartuch kelnerski często o wiele łatwiej można szybko zamienić na nowy, niż przebrać się w zupełnie nocy strój. Co więcej, wiele z modeli profesjonalnych fartuchów gastronomicznych jest szytych z mieszanek tkanin, które można naprawdę często prać w wysokich temperaturach bez utraty koloru oraz oryginalnego kształtu. Dzięki temu, fartuchy można z łatwością utrzymać w higienicznej czystości i dobrym stanie. Fartuchy kelnerskie z szelką, umożliwiającą regulowanie długości i dopasowanie jej do sylwetki, dostępne zarówno w jednolitych kolorach, jak i w wersji ozdobionej lamówką z tkaniny w kontrastowym odcieniu prezentują się bardzo elegancko, nadając jednocześnie kelnerskiej stylizacji wyjątkowy design. Warto sięgnąć po nie w autorskim bistro, ale sprawdzą się także w tradycyjnych restauracjach.

Praktyczne zapaski kelnerskie

Zapaski kelnerskie to kolejna, ciekawa propozycja na uzupełnienie stroju kelnerskiego. W kroju przypominają nieco krótki fartuch, zawiązywany w pasie: stąd też pochodzi ich nazwa. Zapaski są bardzo lubiane przez kelnerów, ponieważ cechuje je niezwykła wygoda noszenia. Nie krępują one ruchów, czemu sprzyja także długość tuż za lub przed kolano- zależnie od wybranego modelu. Zapaski najczęściej są wyposażone w kieszenie, które bardzo przydają się do przechowywania drobiazgów niezbędnych w pracy kelnera: bloczku zamówień, długopisu czy też korkociągu. Co więcej, zapaski kelnerskie nie ustępują pola fartuchom także na polu elegancji i dobrego wyglądu. W połączeniu z elegancką koszulą, prezentują się naprawdę doskonale, pozwalając jeszcze lepiej wyeksponować klasyczny strój kelnerski. Zapaski są dostępne w wielu kolorach, które można dopasować zarówno do stylu restauracji, jak i stroju kelnera: czarne, białe, niebieskie, czerwone, także w wersjach z kontrastowymi wstawkami. Wśród tak wielu propozycji każdy kelner znajdzie coś dla siebie.

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy fartuchem a zapaską kelnerską, warto wziąć pod uwagę zarówno ich design, jak i względy praktyczne. Uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli dobrać odzież, która będzie najlepiej służyć załodze kelnerskiej.